Jevtić uputio apel SAD zbog represije tokom obeležavnja Vidovdana na Gazimestanu
Potpredsednik Srpske liste Dalibor Jevtić uputio je danas pismo Kancelariji Bele kuće za partnerstva zasnovana na veri i susedstvu povodom eskalacije represije i sistemsko kršenje ljudskih prava srpske zajednice na Kosovu i Metohiji, posebno tokom obeležavanja Vidovdana na Gazimestanu.
"Kao redovni učesnik Nacionalnog molitvenog doručka u Vašingtonu, skrenuo sam hitnu pažnju američkim zvaničnicima na eskalaciju represije i sistemsko kršenje ljudskih prava srpske zajednice na Kosovu i Metohiji, posebno danas tokom obeležavanja Vidovdana na Gazimestanu", napisao je Jevtić na Fejsbuku.
U pismu je istakao da postoje tri ključna problema: proizvoljna i hapšenja sa političkom pozadinom, zabrana nacionalnih i verskih simbola i represija na Gazimestanu.
"Sve ovo direktno krši temeljne vrednosti slobode i regionalne stabilnosti koje Bela kuća nastoji da zaštiti. Pozvao sam Kancelariju Bele kuće da preispita ova kršenja, založi se za zaštitu srpske pravoslavne baštine i pomogne u obezbeđivanju osnovnih ljudskih prava i bezbednosti za Srbe na Kosovu", napisao je Jevtić.
Posle parastosa Kosovskim junacima na Gazimestanu, pripadnici tzv. kosovske policije uhapsili su više Srba i odveli ih u Prištinu, a razlozi hapšenja nisu saopšteni.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Bojan Slačala (Artan Lili): Jedva čekamo da čujete nove pesme
Telegraf Politika zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.