Vučević: Na skupu ćemo govoriti o budućnosti Srbije, dosta je bilo podela

A. Ć.
A. Ć.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Govoreći pre današnjeg skupa "Srbija - moja porodica" u Beogradu, predsednik SNS Miloš Vučević istakao je da će se ispred Narodne skupštine razgovarati o najvažnijim stvarima za budućnost Srbije i naveo da će uskoro biti raspisani izbori koji će, prema njegovim rečima, biti prilika za sve da vide šta građani misle.

Vučević je u izjavi medijima ispred Palate Srbija, gde je došao na motoru sa oko 200 bajkera iz Novog Sada koji su se sastali sa oko 3.000 bajkera iz cele zemlje, naveo da je najvažnije da ljudi bezbedno putuju i bezbedno dođu do Skupštine.

Ocenio je da zastava Srbije, koju će građani danas nositi Ulicom kneza Miloša do Skupštine, predstavlja poziv za sabranje, kao i da će ona biti snažna poruka koja mora da ujedinjuje ljude.

"Ona mora da ujedinjava, mora da sa predstavlja poziv za sabranje, ali i zastava koja obavezuje da te boje čuvamo, da ne dozvolimo da ih neko ukalja i uprlja. Napad na zastavu je napad na svakog od nas, kao što je napad na svaku ženu, na svaku majku, na svako dete napad, na sve naše majke, ćerke, supruge, devojke, tetke, ujne, strine, kako god, bake. Oko toga nema podele i ne sme da bude podele", dodao je Vučević.

Govoreći o današnjem skupu, ukazao je na to da su pojedini ljudi putovali po par stotina kilometara, odnosno da u Beograd dolaze ljudi iz Republike Srpske, Crne Gore, Severne Makedonije, kao i Srbi iz Hrvatske.

"Ovde su ljudi putovali po par stotina kilometara. Treba to ceniti, dolaze ljudi iz Srpske, imaju potrebu da budu, nije ih niko posebno zvao, ali imaju potrebu da budu sa ostalim svojim prijateljima, braćama i sestrama, i naravno i naši drugari i prijatelji iz Crne Gore i Severne Makedonije", kazao je Vučević.

Takođe, naglasio je da su Srbi sa Kosova i Metohije koji su takođe krenuli put Beograda na skup ispred Skupštine, najveći junaci.

"Sa svih strana dolaze ljudi koji više od tri dana pešače po ovim vrućinama, i Srbi iz Vukovara. Drago mi je što su s nama, zato što nekad na te ljude zaboravimo, a mislim da nemamo pravo da zaboravimo bilo kog Srbina gde god da živi, posebno na prostoru bivše Jugoslavije", dodao je Vučević.

Govoreći o poziciji Srba u regionu, Vučević je istakao da su blokaderi i njihovi ideolozi nametali do 2012. godine politički narativ u kojem nije smelo da se spomene, kako kaže, Republika Srpska, da u Crnoj Gori ima Srba, kao i da su Kosovo i Metohija deo Srbije, ali i da u Severnoj Makedoniji i Hrvatskoj ima srpskog naroda.

"Kad bi to spomenuli, nametnut je osećaj da vi prizivate ratove, sukobe, sankcije, i ne znam već kakve neželjene scenarije", kazao je Vučević.

Kada je reč o situaciji u Novom Sadu i napadima na gimnaziju Jovan Jovanović Zmaj, predsednik SNS je istakao da je taj napad bio usmeren na poništavanje Matice srpsku u tom gradu., kao što ste mogli da vidite, i na Srpsko narodno pozorište", rekao je Vučević.

"Zašto je najveći napad na gimnaziju Jovan Jovanović Zmaj, i zašto je uopšte najveći napad u Novom Sadu. Zato što je to napad na poništavanje i na Maticu srpsku, kao što ste mogli da vidite, i na Srpsko narodno pozorište. Zato što je gimnazija Jovan Jovanović Zmaj legat barona Miloša Bajića srpskom narodu prilikom nastanka Srpske Vojvodine i pravljenja srpske priče na severu, odnosno na jugu tada Ugarske, a danas severu naše države. Oni hoće da ponište to što je predstavljalo suštinu Srpske Vojvodine i Tamiškog Banata, što je bila ključna odluka i 1848. u Kalovcima, Sremskim Karlovcima, i što je bila ključna odluka na Velikoj narodnoj skupštini 25. novembra u Novom Sadu, 24. novembra u Rumi", dodao je Vučević.

Prema njegovim rečima, to nisu bili napadi jer je neki profesor bio nezadovoljan, već napad da se institucije srpskog naroda na severu zemlje, kako kaže, ponište, otmu, ugase, da bi sutra rekli da to nije Srbija.

"I to je ono što smo pričali i predsednik Vučić i par nas, da je to potiskivanje Srbije sa severa. I oni bi hteli da naprave kao što je i u Crnoj Gori bio scenario, da izmisle naciju ili da izmišljaju jezike, crkve", naglasio je Vučević.

Dodao je da svako može da se oseća kako misli, ali da isto tako niko nema prava drugome ospori šta misli.

Naglasio je da je zato bitno da se srpski narod iz svih krajeva Srbije dođe na skup pred Vidovdan, kao i Srbi iz Republike Srpske i Crne Gore i ostatka regiona.

"Da se narod sabere i da kaže: 'Dosta je bilo terora nad građanima. Dosta ste nas maltretirali, mučili, izmišljali. Hteli ste da nas proterate iz gradova gde smo rođeni i gde živimo godinama, decenijama. Dali ste sebi za pravo da vi kažete ko sme da živi u kom gradu. Da vi kažete koje dete sme da ide u školu, ko ne sme da ide. Ko sme da ide na matursko veče, ko ne sme da ide na matursko veče", rekao je Vučević.

Takođe, ukazao je da su blokaderi dolazili ljudima pred kuće i napadali decu i porodice, ističući da to nikad niko nije radio.

"To čak ni okupatori nisu uvek radili. Jer ste hteli da napravite nepodnošljivu atmosferu za sve druge ljude, da prosto moraju da pobegnu, da odu, da se odsele. Ali ste iznenadili kolika je otpornost i vitalnost naroda koji vam je pružio prvo mir i tih otpor, a sada sve glasnije u smislu šta su politički ciljevi ili šta ljudi politički očekuju. To je jedan veličanstven proces, mislim da ga nismo svi svesni, zato što smo ga živeli u realnom vremenu i onda nismo mogli dobro da sagledamo kroz šta smo sve prošli i šta nam se sve dešavalo", poručio je Vučević.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Vučević: Prvi zadatak svih patriota mora da bude odbrana države i odbrana naroda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Politika zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari