Vučić u ponedeljak predstavlja nove mere: Na deonici Preljina-Adrani putarina se neće naplaćivati do 1. jula
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će deonica Moravskog koridora od Preljine do Adrana za saobraćaj biti puštena u saobraćaj sutra ujutru od 9 časova i da se putarina na toj deonici neće naplaćivati do 1. jula.
"Otvaranje je ujutru u 9 časova. Besplatno je do, srećom, nije dugo, svaki put je do kraja meseca, do 1. jula. Od 1. jula se plaća putarina", kazao je Vučić tokom vožnje autobusom od Preljine do Adrana.
Predsednik je rekao da se u vezi Moravskog koridora ugovaralo još u vreme kada je Zorana Mihajlović bila ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a da je prvo otvorena deonica 2023. godine do Makrešana.
"Nastavljali smo deonicu po deonicu da otvaramo. Ali ovo ide brzo i ovo je stvarno vrhunski auto-put", istakao je Vučić.
Poručio je svim Bošnjacima, ali i Srbima koji žive i na Kosovu i Metohiji i u Raški, u Novom Pazaru, Valjevu, Ušću, da će, čim se završi još 12 kilometara od Adrana do Vrbe, što će biti pre kraja godine, od proleća krenuti da se gradi brza saobraćajnica do Jarinja.
"Dogovorili smo konačno to oko zaštićene zone Studenice i sve drugo da to uradimo, to će dramatično da približi Pazar, Rašku, sva mesta od Bogutovačke banje do Mataruške banje Beogradu, ali i Jarinje", istakao je predsednik Vučić.
Na pitanje novinara kako komentariše to što pojedini opozicioni predstavanici kažu da je put odličan, ali da je sa nekih 600 miliona izašao na 2,5 milijarde, Vučić je rekao da će biti manje od 2,5 milijarde.
"Svakako će izaći, zajedno sa uređenjem vodotokova i svega drugog, izaći će negde oko 18 miliona evra po kilometru. Ali morate da imate u vidu da smo radili sve vodotokove okolo, da smo radili i puteve okolo i to više nije velika cena, to je bila velika nekada", naveo je Vučić.
Dodao je da su danas u Crnoj Gori potpisali ugovor za put koji je teži, Mateševo - Andrijevica, gde je po kilometru potrebno 31 milion evra.
Naveo je da su oni koji iznose takve navode u stvari hteli da kažu da neko krade novac.
"Neka nam pokažu ko krade pare i neka kažu Amerikancima da kradu pare, neka kažu Amerikancima i Turcima da kradu pare. Nikada dinara niko nije uzeo, ni za šta od svega ovoga, dinara, bukvalno. Imali smo bezbroj problema, niko neće da vam dozvoli kamenolom na teritoriji svoje opštine. Ljudi bi da grade auto-puteve, a da nema kamena, što je nemoguće", kazao je Vučić.
Dodao je da se naišlo na milion problema prilikom izgradnje auto-puta, eksproprijacije, do toga da se neko seti da je ljudima u Opštini Kraljevo plaćeno po pet evra više po kvadratnom metru nego što je plaćeno u Čačku.
"Onda dođu advokati, pa onda uzmu sve moguće stvari i onda gledate kako i na koji način možete i šta je to što možete da uradite da sve te probleme rešite, pa rešavate. Bezbroj problema je tu i ništa nije lako graditi i raditi, ali smo uspevali i uspeli da napravimo", kazao je Vučić.
Ponovio je da je i za Srbe i za Bošnjake, za sve građane Srbije i srpski narod na Kosovu i Metohiji, važno to što se razgovaramo sa Amerikancima da oni probaju sa prištinskim vlastima da dogovore izgradnju brze saobraćajnice do Kosovske Mitrovice.
"Mi ćemo da platimo izgradnju brze saobraćajnice do centra Severne Mitrovice, nemamo problema, to je dodatnih 45 kilometara, Srbija to plaća i verujem da će to Amerikanci uspeti da završe, kao što verujem da će uspeti da završe i sa Rumunima sve oko izgradnje Đerdapa 3", rekao je predsednik Vučić.
Nove mere biće predstavljeen u ponedeljak
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjaio je danas će u ponedeljak u 18.00 sati predstaviti nove mere i programe za Srbiju i da će biti mnogo dobrih vesti, a posebno za penzionere.
"U ponedeljak u 18 sati predstavljamo program i biće mnogo dobre vesti i verujem da će biti radost. Ja se najviše radujem auto-putevima, ali znam da će se ti ljudi više radovati verovatno tim merama nego auto-putu", rekao je Vučić prilikom otvaranja deonice Moravskog koridora od Adrana do Preljine.
Istakao je da se posebno raduje infrastrukturnim projektima kao što je Moravski koridor i novootvorena deonica jer oni ostaju, kako je naveo, decenijama, ako ne i vekovima ukoliko ljudi budu znali kako da ga održavaju.
"Oni su radili put i 30 metara širine, najširi je obično 28 metara, a taj put pruža dodatnu bezbednost u obilaženju i stvarno je divno urađen put. Kvalitet asfalta je najbolji mogući, drenaža, sve najbolje urađeno. Možemo samo da se ponosimo time, sve je digitalizovano", istakao je Vučić.
Naglasio je da će država raditi i da u Raški okrug dođu nove investicije i da bude novih radnih mesta, naročito u Kraljevu.
"Nije lako inače, rekao sam malopre, Volkswagen najavljuje otpuštanje 100.000 ljudi. Mi smo samo navikli da šta god da se dešava u svetu, ne treba to nas da pogađa, kriv nam je Vučić za sve. Ratuju u Ukrajini, ratuju u Iranu, koja god posledica da dođe, zna se ko je krivac ovde, ljudi ne žele da sagledaju objektivnu situaciju koliko je teško u svetu", rekao je predsednik Vučić.
"Da se danas održavaju izbori ne bi bilo lako"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, povodom istraživanja rejtinga političkih stranaka, da SNS-u, da se danas održavaju izbori, ne bi bilo lako da pobedi, ali da bi drugima bilo još teže.
Vučić je, tokom vožnje autobusom u okviru svečanog puštanja u saobraćaj deonice Moravskog koridora Preljina - Adrani, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše najnovije istraživanje agencije "Faktor plus" prema kojem bi, da su izbori u nedelju, SNS osvojila 47,1 odsto, a studentska lista 30,7 odsto, pozvao još jednom sve građane na skup koji će biti održan 27. juna na platou ispred Skupštine Srbije u Beogradu.
"Što se tiče procenata za političke stranke, da su danas izbori, nama ne bi bilo lako, ali drugima bi bilo možda još teže da pobede, tako da ja to tako definišem. Svakako, biće jedna teška utakmica", istakao je Vučić. Kako je rekao, kratko je samo pogledao to istraživanje, a to su podaci koji njega inače najmanje zanimaju.
"Zanimaju me druge stvari. Ne postoji, čini mi se, ni jedno mesto u Evropi gde imate pozitivan trend kretanja. To vam je sad Mađarska, verovatno zbog promene vlasti, a ljudi misle da se Srbija kreće u dobrom smeru. To su strašno važne stvari, mnogo sam srećan što je u Srbiji i dalje pozitivan trend, što ljudi veruju svom rukovodstvu i što vide da se zemlja kreće u dobrom smeru. To je za mene jedno važno istraživanje", kazao je Vučić.
Na pitanje kako komentariše poruke sa pitanjem zašto je danas otvarao auto-put da idu blokaderi besplatno, Vučić je kazao da su i to građani Srbije. "I obezbedili smo im da idu džabe. Besplatno", dodao je Vučić. Na pitanje kako komentariše to što na opozicionim medijima vređaju one koji pešače iz raznih delova Srbije ka Beogradu na sutrašnbji skup, Vučić je kazao da se svako kreće u granicama svoje pokvarenosti.
"Obično na sebe misle", kazao je Vučić. Odgovarajući na pitanje kako komentariše to što se u pojedinim medijima piše o njegovom nemačkom savetniku Jergu Heskensu i da ona "radi za nemačku ekonomiju", Vučić je istakao je da je Heskens radio u prethodnoj vladi, da ga je video kao pametnog čoveka i uzeo ga da radi zajedno sa njim.
"Ponosan sam na njegov rad. On je Čačku doprineo na taj način što je obezbedio 1. 080 radnih mesta u kompaniji Vorwerk. Ja bih doveo teško. Ja sam posle toga zajedno sa Sinišom Malim i ostalima obezbeđivao uslove za njih, ali nam je taj čovek po tom pitanju mnogo pomogao. I dobro su me podsetili, sad kad budem delio odlikovanja da i njemu dam jedno odlikovanje za izuzetan rad i trud. Tako da hvala im na tome što su me podsetili, jer ponekad zaboravim veoma zaslužne ljude u svemu onome što su Srbiji doprineli", dodao je Vučić.
Na pitanje kako komentariše pojedine navode medija da je Srbija postala "servisna ekonomija", rekao je da je Srbija postala jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi.
"Daleko smo mi da bismo se poredili sa moćnom Nemačkom, ali mnogo brže rastemo i mnogo brže smanjujemo tu razliku između nas i njih nego bilo ko drugi", istakao je Vučić.
Dodao je da se uvek raduje otvaranju auto-puteva i upitao da li se neko sa strane raduje tome.
"Imamo super saradnju sa EBRD-om, EIB-om, stvarno super saradnju, veoma sam srećan. To su agencije Evropske unije, veoma sam srećan zbog te saradnje. Oni ne finansiraju izgradnju puteva već 6-7 godina, rade samo pruge i sve drugo, puteve neće niko više da finansira. Putevima ćemo, kada izgradimo još ovih 435 km, da budemo u prve tri zemlje Evrope po kvalitetu i broju kilometara auto-puteva proporcionalno našoj teritoriji", dodao je predsednik.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Policija uhapsila 3 osobe zbog bacanja bombe na kuću u Nehruovoj ulici
Telegraf Politika zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.