Vučić se obratio javnosti: Odgovorio rektorskom kolegijumu i otkrio šta nas očekuje na skupu ispred Skupštine

N. S.
N. S.    ≫   
Čitanje: oko 7 min.
  • 0

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić  izjavio je danas, povodom saopštenja Proširenog rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu, da se on ne meša u rad Univerziteta u Beogradu i istakao da gleda u budućnost kao i da želi da omladina Srbije dobije bolje univerzitete i da ide u korak sa svojim kolegama iz Evrope i sveta.

"Naš je posao da brinemo o svojoj deci i nastavićemo to da radimo u skladu sa zakonom, u skladu sa Ustavom", rekao je Vučić za TV Informer navodeći da tu u pitanju i da li hoćemo da se izborimo za poštovanje principa konkurencije ili ne.

Vučić je rekao i da se u tom saopštenju vidi da su njima bitne samo fotelje, a ne i dobrobit studenata.

"Niko za to saopštenje nije ni glasao, ali nije to mnogo važno. I da su glasali, izglasali bi. To mi samo govori da smo na pravom putu, to mi nedvosmisleno govori da smo pogodili u srce, jer očigledno je da oni koji su navikli da rade malo ili nimalo, žele po svaku cenu da čuvaju svoje privilegije i svoje fotelje, a da ne žele dobro ni našoj deci, našoj budućnosti, da ne žele dobro ni našim studentima", rekao je Vučić za TV Informer.

Ukazao je da je ta današnja sednica zakazana da bi se studentima uskratila prava, a da on želi da mladost Srbije bude obrazovana i da ide u korak sa svetom.

"To je pitanje hoćemo li da se izborimo za poštovanje principa konkurencije ili ne, hoćemo li da imamo obrazovanu mladost, hoćemo li moći da idemo u korak sa svetom i što se tiče najnovijih tehnologija, ili ćemo da ostanemo u 1996. i 1997. godini otprilike, kada su ti profesori u 70 odsto slučajeva šetali po beogradskim ulicama i još zamišljaju da su tu da bi oslobađali nekoga od nečega, a ne da pruže obrazovanje našoj deci. I posebno je zanimljivo što je veliki deo njih uspeo u tome da obezbedi inostrane fakultete za svoju decu, ali nikako ne bi želeo da to obezbedi za drugu decu", rekao je Vučić.

Dodao je da članovi tog rektorskog kolegijuma nisu na legitiman način izabrani, za razliku od njega.

"Posebno je zanimljivo da oni nama govore da, iako ja predstavljam deo izvršne vlasti i jedini sam legitimno izabran, za razliku od njih koji nikada nisu na legitiman način izabrani, možda legalan, ali ne legitiman i nikada nisu stekli legitimitet kroz podršku većeg ili značajnijeg broja ljudi, dakle, da nam određuju šta možemo da činimo i radimo u politici, ali da mi valjda, iako imamo sva Ustavom i zakonom zagarantovana prava, nemamo pravo da se mešamo u ono što je delokrug njihovog rada. Dakle, ovim su mi ukazali na to što bi trebalo da učinimo i verujem da će, ako ne ova Vlada, neka sledeća Vlada u svakom slučaju umeti da uradi to što je posao, imati dovoljno hrabrosti da se suoči sa svim ovim pritiscima", rekao je Vučić.

Istakao je da su to besprizorni pritisci koji dolaze sa političkog krila Beogradskog univerziteta.

"Mi to tako razumemo, to su radili godinu i po dana, nastavljaju isti posao da rade i naše je da se tome suprotstavimo", rekao je Vučić.

Odgovarajući na pitanje da prokomentariše kritiku rektorskog kolegijuma usmerenu na najavljene reforme u visokom obrazovanju, Vučić je rekao da se on ne meša u rad Univerziteta u Beogradu i da on misli najbolje za srpsku omladinu.

"Zakone u ovoj zemlji donose narodni poslanici. Različiti ljudi imaju aktivnu legitimaciju za predlaganje zakona. Dakle, obično Vlada šalje predloge zakona, ali to mogu da rade narodni poslanici, pod određenim procedurama mogu i drugi ljudi.

Dakle, zna se ko ima aktivnu legitimaciju za podnošenje nacrta zakona Vladi, odnosno u formi predloga zakona Narodnoj skupštini. Tako da oni, naravno da nisu u pravu i to nije nikakvo mešanje u rad Univerziteta u Beogradu, niti im ja govorim kako i na koji način bi Univerzitet u Beogradu trebalo, ne znam šta da čini i koga da izabere", rekao je Vučić.

Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je ranije danas da izražava protest povodom najavljenih izmena sistema visokog obrazovanja i Zakona o visokom obrazovanju, koje se, kako navode, u javnosti predstavljaju bez stručne rasprave, bez konsultacija sa univerzitetima i kako tvrde, "u atmosferi otvorenog političkog obračuna sa akademskom zajednicom".

U saopštenju nakon sednice Kolegijuma se tvrdi da predsednik Republike budućnost visokog obrazovanja koristi kao sredstvo političkog obračuna sa državnim univerzitetima koji su, kako navode "temelj obrazovnog, naučnog i tehnološkog razvoja zemlje" i dodaje da je to nedopustivo.

U saopštenju tvrde i da se UB danas nalazi među najboljim univerzitetima sveta i vodećim evropskim univerzitetima po zapošljivosti svojih diplomiranih studenata.

Prošireni rektorski Kolegijum smatra i da svaka reforma mora imati za cilj jačanje, a ne slabljenje institucija koje ostvaruju međunarodno priznate rezultate i poziva nadležne državne organe da "odustanu od jednostranih poteza koji se tiču budućnosti visokog obrazovanja u Srbiji".

O predstojećem skupu ispred Skupštine

Predsednik je izjavio i da se pripema, kako je rekao, za četvrtak, petak, subotu i nedelju, kada će biti veliki i važni dani za našu zemlju i najavio da će građani na skupu ispred Skupštine Srbije moći da vide robote koji će igrati uz harmoniku, ali i najdužu zastavu Srbije dugu više od 500 metara.

Vučić je rekao za Informer rekao da će na skupu biti razvijena zastava duga više od 500 metara i 10 metara širine koja je teška skoro tonu.

"I mnogo toga ćemo imati da uradimo za građane i želim da im kažem šta je to sve i verujem da će oni biti zadovoljni našom borbom, našim angažmanom", rekao je Vučić.

Na pitanje da li će već u četvrtak ili petak biti otvoren autoput do Kraljeva i hoće li stvarno biti humanoidni roboti koji će igrati Moravac ispred Skupštine, Vučić je rekao da to ne može još sa stoprocentnom sigurnošću da potvrdi oko robota, ali da veruje da hoće.

"Ako bude sve u redu sa tim sad procedurama i čudima, verujem da će biti u redu. Biće zabavno za ljude, biće ogromna vrućina, sad najavljuju 36 stepeni. Prosto mi je, teško je da poverujem da kad god ili organizujemo ili bude najjača moguća kiša ili bude najjača moguća vrućina, ali valjda to tako ide.

Nikada ne može ništa da dođe lako i lagano kao nekima drugima. Ali u svakom slučaju, biće zanimljivo, trajaće kratko i biće zanimljivo, pokazaćemo ljudima mnoge dobre stvari i moći će da vide, ja se nadam, i te robote. Imaćemo jednog mladića koji će da svira harmoniku, koji je fantastično talentovan, jedan od najtalentovanijih u našoj zemlji. I onda će ti roboti da igraju po taktovima te harmonike", rekao je Vučić.

O zvučnom topu

Govoreći o navodima o upotrebi "zvučnog topa" na protest 15. marta prošle godine Vučić je ponovio da takvo sredstvo nije korišćeno i pozvao međunarodne službe da to provere.

"Siguran sam da će, kada prođe vreme manipulacija, svi videti istinu. Pozivam sve evropske službe i bilo koju ozbiljnu službu u svetu da dođe i proveri. Niko neće moći da kaže da je bio upotrebljen zvučni top. Niko. Tu nema nikakve dileme, stvari su čiste", rekao je Vučić.

Komentarišući spekulacije o takozvanom Sarajevo safariju, Vučić je rekao da je zahvalan novinarki Olji Bećković što, kako je naveo, nije želela da tu temu uvrsti u svoju emisiju, jer je smatrala da je neosnovana.

"Na tome sam joj ljudski zahvalan, jer je makar po tom pitanju pokušala da bude koliko-toliko korektna. To od mnogih drugih nisam čuo", rekao je Vučić.

On je ocenio da funkcioniše "mašinerija laži" u kojoj, kako tvrdi, pojedini regionalni portali objavljuju sadržaje koje potom prenose drugi mediji.

"Objavi jedan zagrebački portal, pa sarajevski ili podgorički, a onda to prenose drugi mediji i tako u krug. Danas je dovoljno objaviti naslov. Ljudi često misle da znaju sve o nekoj temi samo zato što su pročitali naslov, a sve postaje površno", rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, "laži se ruše kao kula od karata", navodeći kao primer slučaj "Jovanjica".

Govoreći o napadima na njega i njegovu porodicu, Vučić je rekao da to za njih nije ni zanimljivo ni lako, ali da neće odustati od rada.

"Meni i mojoj porodici nije zanimljivo da slušamo takve stvari i nije nam jednostavno, ali nema kukanja i nema plakanja. Idemo dalje. Pripremam se za naredne dane, koji su važni za našu zemlju, i mnogo toga imamo da uradimo za građane. Verujem da će biti zadovoljni našom borbom i angažmanom", rekao je Vučić.

Govoreći o ekonomskim pokazateljima, predsednik Srbije rekao je da je prema podacima Evrostata Srbija trenutno četvrta u Evropi po stopi privrednog rasta u prvom kvartalu.

"U jednom trenutku bili smo prvi, a sada smo četvrti po stopi rasta. Ispred nas su Danska, Malta i Poljska. Verujem da do kraja godine možemo da budemo među prve tri zemlje u Evropi, a da sledeće godine budemo prvi", rekao je Vučić.

On je ocenio da su to značajni rezultati za Srbiju i da je dobro što su građani imali poverenje u rukovodstvo države.

"Pozivam sve ljude da rade mnogo više, da se bore i da gledaju kako da rešavaju probleme građana. Okolnosti nisu lake, naprotiv, veoma su teške, ali sam siguran da će građani biti zadovoljni rezultatima koje ostvarujemo", zaključio je Vučić.

(Telegraf.rs)

Video: Predstava "San letnje noći" studenata FSU

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Politika zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari